نانو ژنراتور برفی برای مناطقی که پنل های خورشیدی زیر پوشش برف هستند.

نقاط برفی برای برداشت انرژی خورشیدی ایده آل نیستند - البته پانل ها اگر در زیر پوشش برف دفن نشوند ، نمی توانند کارهای زیادی انجام دهند. اکنون تیمی از دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس (UCLA) دستگاه جدیدی را تولید کرده است که می تواند که می تواند برق خود را از برف تولید کند.

در واقع یک nanogenerator جدید می تواند انرژی خود را مستقیماً از برف جمع کند و به صفحات خورشیدی کمک می کند تا با شرایط زمستان کار کنند.

 

یک nanogenerator جدید می تواند انرژی خود را مستقیماً از برف جمع کند و به صفحات خورشیدی کمک می کند تا با شرایط زمستان کار کنند. karin59 / Depositphotos.

 

این تیم دستگاه جدید را یک نانو ژنراتور نیروگاه برقی برفی یا برف TENG می نامند. همانطور که از نام آن پیداست از اثر مالشی یا همان Triboelectric effect استفاده می شود ، به این معنی كه از الکتریسیته ساكن برای ایجاد شارژ از طریق تبادل الکترون استفاده می كند. از این نوع دستگاه ها برای ساخت ژنراتورهایی استفاده شده است که انرژی را از حرکات بدن  ، صفحات لمسی و حتی پیاده روی بر روی کف پیاده رو ها استخراج می کنند.

 

 

برف بار مثبت دارد ، بنابراین مالیدن آن در برابر ماده ای با بار مخالف باعث می شود انرژی از آن خارج شود. لذا پس از انجام یک سری آزمایشات جامع ، تیم پروژه بر روی سیلیکون به عنوان مؤثرترین ماده متمرکز شدند.

Snow TENG که قابل چاپ سه بعدی است با لایه ای از سیلیکون متصل به الکترود ساخته شده است. این تیم می گوید که می توان آن را در پنل های خورشیدی ادغام کرد ، بنابراین می توانند حتی در هنگام پوشاندن برف ، همچنان به تولید الکتریسیته ادامه دهند ، و این امر شبیه به یک سلول خورشیدی ترکیبی قبلی است که همچنین از حرکت قطرات باران بر روی سطح آن انرژی می گیرد.

اما مشکل اینجاست که Snow TENG مقدار بسیار کمی از الکتریسیته را به شکل فعلی خود تولید می کند - با توانی در حدود 0.2 مگاوات در هر متر مربع . این بدان معنی است که شما به سختی نمی توانید آن را مانند شبکه خورشیدی به شبکه وصل کنید ، اما می تواند برای سنسورهای کوچک آب و هوای خود ایجاد کند.

این بدان معناست که شما واقعاً نمیتوانید به مانند یک صفحه خورشیدی متصل به شبکه به آن نگاه کنید، اما میتواند به عنوان یک سنسور کوچک خودکار آب و هوا نقش موثری ایفا نماید.

"ریچارد کانر" ، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: "این دستگاه می تواند در مناطق دور افتاده کار کند زیرا قدرت مورد نیاز خود را تأمین می کند و نیازی به باتری ندارد." "این یک دستگاه بسیار هوشمندانه است - یک ایستگاه هواشناسی که می تواند به شما بگوید قراراست چه مقدار برف یا باران ببارد  ، و یا جهت و سرعت باد را مشخص نماید."

محققان نمونه های کاربردی دیگری را هم عنوان نمده اند، مانند یک سنسور که به پایین چکمه یا اسکی متصل گردد و برای جمع آوری داده ها برای ورزش های زمستانی استفاده شود.

 

ترجمه خبر: شهرام مرادی

منبع:

https://newatlas.com/snow-teng-generator/59311/