توربین بادی شهری چند سویه جایزه جیمز دایسون را از آن خود می کند

توربین O-Wind ، جوایز جیمز دایسون سال 2018 را با جایزه ای معادل 30،000 پوند (39،000 دلار) بریتانیا را از آن خود کرد. این وسیله کروی با تهویه نامتقارن، به گونه ای طراحی شده است که از بالکن های آسمان خراش ها و برج های بلند آویزان شود و در شرایط باد و طوفان برق تولید کند کند.

 

 

ژنراتورهای بادی سنتی بسیار کارآمد هستند ، اما فقط هنگامی که مستقیماً به سمت باد رانده می شوند تولید برق دارند. اما شما تولید برق زیادی از توربین های بادی در شهرهای بزرگ نمی بینید ، زیرا ساختمانهای بلند مرتبه که در محیط های شهری ساخته شده اند مستقیما بر روی الگوهای باد تاثیر منفی دارند و باعث چرخش گرداب های سه بعدی می شود که باد دائماً جهت خود را تغییر می دهد.

 

بنابراین باد زیادی برای جذب انرژی وجود دارد - بادهای شهری می توانند بسیار قوی باشند - اما اگر می خواهید آنها را به الکتریسیته تبدیل کنید ، به چیزی احتیاج دارید که بتواند باد را از هر جهت ، از جمله به سمت بالا ، پایین  و یا همه جهت مهار کرده و در نهایت  آن را برای چرخش یک توربین در جهت ثابت استفاده کند.

و این همان چیزی است که ما در اینجا به آن رسیده ایم. تیم O-Wind با الهام از فن آوری "tumbleweeded" ناسا که برای استفاده از باد های چرخاننده در مریخ به منظور پیاده سازی مداوم یک توپ اکتشافی در یک جهت واحد طراحی شده است ، تیم O-Wind قصد دارد یک توربین با عملکرد در همه جهات طراحی کند.

 

 

این تیم از دانشگاه لنکستر ، نمونه های اولیه خود را با سشوار آزمایش کردند، که برای اثبات اثربخشی اولیه آن و برنده شدن جایزه ملی انگلستان دایسون،  کافی بود.

 

ترجمه خبر:

شهرام مرادی

منبع:

https://newatlas.com/2018-dyson-award-winner-o-wind-turbine/57221/